Čemerica: Trvalka, ktorá kvitne aj v marci
Trvalky, ktoré vám vydržia na záhone niekoľko rokov a prvé vítajú jar, sa nazývajú čemerice.
View ArticleRozmnožte si muškáty sami
Využite dlhé výhonky muškátov vo svoj prospech a rozšírte si svoju zbierku rastlín.
View ArticlePripravujeme záhradu: Nezabudnite pohnojiť pôdu
S postupným zvyšovaním teploty každého správneho záhradkára ťahá von do záhrady. Skôr, ako začneme s vysievaním a pestovaním zeleniny a kvetov, čaká nás ešte veľa práce.
View ArticleOšetríme trávnik
Začiatkom jari vyčistíme a prevzdušníme trávnik vyhrabaním alebo vertikutáciou. Odstránime tak suché zvyšky trávy i napadané lístie.
View ArticlePresádzame snežienky
Jarné cibuľoviny vysádzame v období vegetačnej pauzy, v jeseni. Existujú i menej obvyklé spôsoby. Snežienky môžeme presádzať hneď po odkvitnutí, keď sú listy ešte zelené.
View ArticleDôležité svetlo pre priesady
Pri predpestovaní priesad zeleniny a kvetov v byte na okne majú semená obyčajne dostatok tepla aj vlahy na vyklíčenie. Pri krátkych a tmavých februárových dňoch však mladým rastlinkám často chýba...
View ArticleNezabudnite na rez ruží
Na jar sa treba postarať aj o záhonové ruže. Tu je pár pravidiel, na ktoré by ste nemali zabudnúť.
View ArticleZničila vám pleseň snežná trávnik? Poradíme vám
Ak sa už ale sneh roztopil, vy teraz možno s hrôzou hľadíte na tú spúšť! Vo vašom trávniku sú fľaky s priemerom až pol metra suchej, neduživej trávy s bielym povlakom na povrchu.
View ArticleEstetický rez drevín
V tomto období stále pokračujeme v reze okrasných drevín. Pri odrodách navrúbľovaných na kmienku nezabudnite odstrániť aj nevzhľadné plané výhonky vyrastajúce pod miestom štepenia, ako napríklad u...
View ArticleV marci začíname s vysádzaním ľalií do skleníka
Do väčších črepníkov začíname presádzať cibuľky ľalií a vysádzať hľuzy georgín.
View ArticlePresádzame izbové rastliny
Na začiatku novej vegetácie potrebujú izbové kvety ošetrenie. Spomalenie až zastavenie rastu, žltnutie listov znamená málo priestoru na korene, čo je neklamný dôkaz, že potrebujú presadiť.
View ArticleSignalizačná správa
Vzhľadom na opatrný nástup jarných teplôt je prebúdzanie vegetácie iba pozvoľné. Súvisí to aj s tým, že teplota pôdy je pomerne nízka a neumožňuje rýchly nástup pučania alebo rast ozimných plodín.
View Article5 rád, ako zvládnuť nákup nových rastliniek
Jar je predo dvermi, a tak začíname intenzívnejšie uvažovať o tom, ako si tento rok vysadíme jednotlivé okrasné záhony. Viete, na čo by sme si pri nákupe rastlín mali dávať pozor?
View ArticleOšetrujte jadroviny už teraz!
Prebúdzajú sa jadroviny, ktoré ošetrujeme predjarným postrekom, hlavne jablone. Ten sa vykonáva, ak už nehrozí riziko silnejších mrazov a je veľmi vhodný, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení.
View ArticlePredpestujte si paradajky
Od polovice marca môžete vysievať paradajky na predpestovanie. Vyhovuje im izbová teplota, preto sa dajú dobre predpestovať aj na okne.
View ArticleTakto si upletiete korbáč
Na veľké „potešenie“ nežnejšieho pokolenia sa opäť blíži Veľká noc. Takže si opäť budeme môcť dosýta vychutnať oblievačku či šľahanie korbáčom.
View ArticleKedy začať s postrekom proti obaľovačovi jablčnému
Obaľovač jablčný vám môže pokaziť celé nadšenie z pestovania jabloní. Nedajte mu šancu.
View ArticleČo všetko treba urobiť na jar v záhrade
Pre záhradkárov je jar jedným z najnáročnejších období roka. Je potrebné urobiť veľké množstvo práce, od ktorej závisí úspech nasledujúcej sezóny. Prinášame vám dvanásť krokov, na ktoré by ste nemali...
View ArticleSignalizačná správa
Nedávne veľkonočné zrážky zmiernili marcový deficit a pomohli vyklíčiť zasiatej jarnej zelenine či iným plodinám. Tieto zrážky tiež ovplyvnili aj podmienky pre niektoré choroby.
View ArticlePráve kvitnú magnólie
Všade môžeme teraz obdivovať krásu kvetov magnólií. Ak vás odrádza od ich pestovania ich exotický, vznešený vzhľad, nebojte sa. Sú úplne nenáročné a ich pestovanie zvládnete aj vy.
View Article